szukaj  |   kontakt

Kamila Kraus - BrajlemDrużyna Wawrzyna - WilgaAgata Gałach - Drzwi wpółuchylone

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2009 » Spotkania Zamkowe Olsztyn 2009
XXXVI Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" - Olsztyn 2009, czyli poetyckie wakacje na Warmii i Mazurach
To miały być przełomowe Spotkania. I rzeczywiście takie były - przynajmniej na papierze oraz w zapowiedziach członków reaktywowanej w tym roku Rady Artystycznej, która odpowiada za program i kształt jednego z najważniejszych i „prestiżowych" festiwali poezji śpiewanej w naszym kraju. I choć wizja ta nie w pełni pokryła się z rzeczywistością, oddać organizatorom trzeba zauważalny krok w dobrą (bo wypływającą z korzeni tej imprezy) stronę...
Piotr Szauer | 
scena 01Najistotniejszą chyba zmianą było poszerzenie formuły Spotkań Zamkowych, które wyszły poza mury dziedzińca zamkowego i opanowały niemalże całą olsztyńską starówkę - od kina Awangarda, w którym obywały się projekcje nieznanych filmów poświęconych Włodzimierzowi Wysockiemu, przez atrium Starego Ratusza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, gdzie działała Galeria Poetycka (a w niej wystawa zdjęć wspomnianego już rosyjskiego barda, kiermasz książek, wspólne pisanie wiersza oraz instalacja Wiesława Wachowskiego „Poezja deszczowej rynny"), po scenę, z której za sprawą  Czerwonego Tulipana wybrzmiewały przeboje piosenki poetyckiej śpiewane wspólnie z liczną olsztyńską publicznością. To jednak tylko otoczka imprezy - ważna, bo stwarzająca jej pozytywny obraz wśród mieszkańców miasta, którzy jednak w większości nie przybyli na wieczorne koncerty, będące główną treścią festiwalu. Ze smutkiem przyznać trzeba bowiem, że mimo trzydziestopięcioletniej tradycji śpiewania poezji na zamkowym dziedzińcu w Olsztynie, wciąż niewiele osób wie, że tego typu impreza ma miejsce na początku lipca każdego roku w stolicy Warmii. Mimo to, tegoroczna edycja Spotkań okazała się komercyjnym sukcesem, gdyż prawie wszystkie koncerty odbywały się przy komplecie publiczności. Strzałem w dziesiątkę - w tym komercyjnym sensie właśnie - był zwłaszcza recital grupy  Raz Dwa Trzy w położonym tuż obok zamkowego dziedzińca Amfiteatrze im. Czesława Niemena. W tym przypadku jednak zadziałała przede wszystkim „marka" formacji Adama Nowaka, znanej przecież nie tylko miłośnikom „krainy łagodności".

proby 02Skoro o koncertach towarzyszących tegorocznym Spotkaniom mowa - pojawiła się jeszcze jedna zmiana a właściwie powrót do pierwotnej koncepcji otwarcia się na inne zamkowe dziedzińce Warmii i Mazur (których przecież nie brakuje). I choć w tym roku udało się porozumieć w tej sprawie jedynie z władzami Szczytna, które gościło tym samym zarówno konkursowiczów, jak i gwiazdy: Michała Bajora oraz Iwonę Loranc i Grzegorza Tomczaka w recitalu „Szukałem Cię wśród jabłek", prawdopodobnie już w kolejnych latach impreza zagości również w Kętrzynie, Nidzicy i Lidzbarku, przyjmując formułę „poetyckich wakacji na Warmii i Mazurach". Organizatorzy planują też powtarzanie koncertów finałowych na odrestaurowanym zamkowym dziedzińcu w Ciechanowie, co zastąpić ma warszawskie „Echa Spotkań Zamkowych", z których w tym roku zrezygnowano.

Malgosia Jamrozy 03Jak widać, plany są bogate i budujące - dobrze wróżą olsztyńskiej imprezie. Jednak - na co wskazują moje tegoroczne doświadczenia - działalność Rady Artystycznej póki co niestety ogranicza się jedynie do obietnic i pozorów... Gdy dowiedziałem się, że w owym zacnym gremium obok postaci goszczących na zamkowym dziedzińcu od lat, jak Jan Poprawa czy Stefan Brzozowski (choć ten ostatni przez długi czas pozostawał w konflikcie z poprzednią szefową Spotkań Jolantą Szydzińską), zasiądą bliżsi mi charakterologicznie i stylistycznie: Piotr Bukartyk, Andrzej Garczarek czy Jan Wołek - zacząłem wierzyć, że owa „reforma" rzeczywiście może się udać. Szybko jednak moje nadzieje prysły... Gdy spotkałem Andrzeja Garczarka w Olecku w trakcie tegorocznego Zajazdu Bardów, mówił tak: „z całego serca, ze wszystkich sił i swoich możliwości oddaję się do dyspozycji tej wspaniałej imprezie". Jak nieoficjalnie dowiedziałem się po Spotkaniach - Rada Artystyczna nie spotkała się do tej pory w pełnym składzie choćby raz! Zaś Garczarek i Wołek nie przyjechali nawet na finał imprezy do Olsztyna (nie wspominając o tym, że mieli podobno pracować już przed Spotkaniami z uczestnikami konkursu na tygodniowych warsztatach)...
Opublikowany: 2009-09-18 12:50:00
Strony:
notka o autorze...
Piotr Szauer - śpiewający autor, dziennikarz, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Piosenki Innej w Lubawie. Więcej o autorze: www.szauer.blog.onet.pl
Oceń ten artykuł
Średnia ocena: 4,07
Komentarze
Data:
 2010-03-11 14:22:21
Autor:
 Elwira Z-K
Treść:
 Oj Piotrze, nie jesteś obiektywny...
e-mail: