szukaj  |   kontakt

Rafał J. I. Kowalewski - ErotykWłodek Mazoń i Vis a Vis - Pierwszy krokApolinary POlek - Kim jesteś Ojczyzno?

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2013 » Wzruszenie i nadzieja w spektaklu "Dzieci Hioba"
Wzruszenie i nadzieja w spektaklu "Dzieci Hioba" - 15. Edycja festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA 2013r.

"Dzieci Hioba" to spektakl muzyczny skonstruowany ze znanych piosenek Jacka Kaczmarskiego i Agnieszki Osieckiej o tematyce żydowskiej i pieśni jidysz. "Miasteczko Bełz" – muz. tradycyjna, sł. Agnieszka Osiecka, wyk. Klementyna Umer i Sylwia Nayah, "Ballada o spalonej synagodze" – sł. i muz. Jacek Kaczmarski, wyk. Jacek Bończyk, czy "Czerwony autobus" – sł. i muz. Jacek Kaczmarski, wyk. Jacek Bończyk to jedynie kilka utworów spośród bogatego repertuaru, który rewelacyjnie zaprezentowali artyści w Synagodze pod Białym Bocianem podczas jubileuszowej 15. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha 2013.

Dorota Olearczyk | 

Jacek Bończyk (wielokrotnie nagradzany wybitny aktor polski, reżyser, autor wielu scenariuszy i tekstów piosenek, uczestnik niezliczonych już ambitnych projektów muzycznych, współpracujący z wieloma teatrami w Polsce) wraz z Klementyną Umer (aktorka i wokalistka współpracująca z Teatrem Rampa) i Sylwią Nayah (aktorka i wokalistka współpracująca z Teatrem Żydowskim) stworzyli spektakl, w którym hiobowe cierpienie przenikała wiara i nadzieja.

Piosenkom zaśpiewanym w języku polskim towarzyszyły pieśni w języku jidysz. A tekst „Oddział chorych na raka a la polonaise A.D. 2002” – sł. Jacek Kaczmarski, przeczytany przez Jacka Bończyka wywołał falę wspomnień o bardzie z gitarą. Nieobojętne słowa, pełne emocji wyznania i prośby interpretowane były z niezwykłą starannością dykcyjną, przenikliwością, nastawieniem na sens i treść wypowiedzi scenicznej. Twórcze napięcie artystów wpływało na wysoki poziom skupienia widzów. Zespół Kameleon pod kierownictwem Hadriana Filipa Tabęckiego (pianino) stworzył znakomitą klarnetowo- gitarową klezmerską frazę muzyczną.

Obawa przed nostalgiczną i ponurą tematyką okazała się niesłuszna. Spektakl dawał nadzieję, przynosił pociechę ukrytą w słowach piosenek. „Ucisz serce" Agnieszki Osieckiej zaśpiewane na bis:
„Uplotę ci złoty kołacz
Z moich świetlistych promieni,
Już ty się człowieku nie kołacz
Niech ci się na dobre odmieni
A z mego żaru srebrnego
Utoczę ci miodu ciut
Niech ci się w sercu zapieni
Gęsty miód"
czy „Modlitwa o Wschodzie Słońca" (sł. Natan Tenenbaum, muz. Przemysław Gintrowski) w Synagodze pod Białym Bocianem zabrzmiały zjawiskowo.

Opublikowany: 2013-07-05 14:10:00

foto: Julian Olearczyk