szukaj  |   kontakt

Kuba Pałys - Jeśli wola TwaMonika Załoga - NokturnAgata Gałach - Toast pożegnalny

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Wywiady:

strona główna » wywiady » Wywiad z Waldemarem Śmiałkowskim (2009)
Wywiad z Waldemarem Śmiałkowskim - rozmawia Piotr Szauer (2009)

Porozmawiajmy zatem o płycie. Pierwsze pytanie, które nasuwa się chyba w tym konkretnym przypadku każdemu, brzmi: dlaczego tak późno?

Gdzieś tam słyszałem, że jestem wymagającym człowiekiem - mówiąc tak bardzo ogólnie. Wydaje mi się, że jestem przede wszystkim bardzo wymagającym od siebie. Był taki czas, kiedy miałem wizję swojej płyty z konkretnymi aranżacjami. Ale potrzebowałem na to wszystko pieniędzy. Próbowałem te środki jakoś uzyskać - niestety nie udawało mi się w związku z tym, że nie uprawiam piosenki popowej i nie sprzedaje się to w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. Więc takie środki było bardzo trudno pozyskać. I choć bardzo, bardzo, bardzo mocno próbowałem - czas mijał... Natomiast w którymś momencie Janusz Deblessem powiedział mi: „słuchaj, może nagrasz jakąś inną płytę, która zacznie na Ciebie pracować..." I pomyślałem sobie - rzeczywiście, jest kilka piosenek studyjnych, jest jakiś fajnie zarejestrowany koncert z Kowal Oleckich u Adasia Andryszczyka. Koncert ten nie podobał mi się jednak na tyle, by w całości wydać z niego płytę. Wybrałem więc kilka piosenek, dodałem wspomniane nagrania studyjne i nazwałem to „Przypominanie". Na tej płycie jest też konkretna piosenka „Przypominanie", która mówi o tym i o tym... Natomiast okazało się, że i układ wszystkich tych piosenek, które nie są nowe, też prowokuje ten tytuł. Czyli tytuł tej płyty ma jakby podwójne znaczenie. Tutaj zresztą przed nami leży ta płytka, więc ja ją sobie otworzę. Zresztą miło patrzeć na nią... Obrazki Piotrka Tyszkowskiego i jak zapewne zwróciłeś wcześniej uwagę - ja tu sobie jadę rowerem przez park we Wrocławiu na spotkanie z jakimś kolegą... I jest tu moją kreską taki tekst napisany: „Wiem, że paru z Was dosyć długo czekało na fragmenty tej przestrzeni. Zanim pojawią się inne - zapraszam na przypominanie..." Czyli wszystko jasne... Mam nadzieję, że złoży się tak, że już za rok ukaże się kolejna płyta...

Już w pełni studyjna?

Tak... Natomiast nie wiem jeszcze jakie będzie instrumentarium - to wszystko zależy od tego, w jakim studiu będzie nagrywana, jakie będą środki na to... Ale będzie to z całą pewnością płyta studyjna. I jeśli te wszystkie moje plany wypalą i wszystko pójdzie dobrze, będzie nazywała się „Hotel film" - od tytułu tej premierowej piosenki z 2007 roku.

Nie czułeś zazdrości, gdy rówieśnicy i towarzysze Twoich festiwalowych sukcesów wydawali płyty dużo wcześniej niż Ty? Nie korciło Cię, by mimo wszystko coś wydać?

Płyty zostają... Ja wolę wydać płytę taką, która mnie z całą pewnością satysfakcjonuje, niż nagrać cokolwiek, żeby tylko było... Nie tędy droga... Natomiast teraz z perspektywy czasu, wydaje mi się, że nawet lepiej, że „Przypominanie" ukazało się tak późno. Ponieważ być może gdybym wydał tę płytę wcześniej i teraz spojrzał na to z perspektywy, pomyślałbym, że jest to takie sobie... A przez te lata bardzo dojrzałem jako autor, jako artysta i zupełnie inaczej postrzegam pewne rzeczy. Więc wydaje mi się, że ta płyta jest jakimś zaczątkiem, natomiast następne powinny być dojrzałymi produkcjami artystycznymi. I mam nadzieję, że gdy za parę lat spojrzę na płytę, której jeszcze nie ma, będę się z nią utożsamiał... Będzie to cały czas aktualne i na poziomie. Będzie miało ducha, serce, nie będzie głupie, banalne - tylko dojrzałe!

Opublikowany: 2009-08-28 11:20:00
Strony:
notka o autorze...
Piotr Szauer - śpiewający autor, dziennikarz, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Piosenki Innej w Lubawie. Więcej o autorze: www.szauer.blog.onet.pl
Oceń ten artykuł
Średnia ocena: 3,50
Komentarze