szukaj  |   kontakt

Sfera szeptów - Z najszlachetniejszych kamieniDariusz Rubin - PROWINCJAL TANGO - liveSfera szeptów - A jeśli ...

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2013 » Siwy też może być szczęśliwy - koncert Magdy Umer w Radiu Wrocław
Siwy też może być szczęśliwy - koncert Magdy Umer w Radiu Wrocław

Doskonała muzyka w połączeniu ze znakomitymi tekstami i subtelną interpretacją przyniosła mi radość oczekiwania na kolejne muzyczne spotkanie z Magdą Umer już kilka chwil po recitalu. Koncert „na świerszcze i wiatr w kominie” odbył się w Sali Koncertowej Radia Wrocław i promował nową płytę artystki „Wciąż się na coś czeka”.

Dorota Olearczyk | 

Artystka urokliwie tkała wieczór z delikatności, spontaniczności, nostalgii i pogodnego nastroju. Życzliwie komentowała wysoki poziom cyfryzacji muzyków wpatrujących się elektroniczne ekrany z zapisem nutowym. Tłumaczyła, że koledzy ją dyscyplinują i nie pozwalają zmieniać kolejności piosenek. Po czym poprosiła, żebyśmy zapamiętali jej przed chwilą wygłoszoną zapowiedź, bo będzie ona aktualna po kolejnym utworze. Część utworów dedykowała ich twórcom, wspominając swoją z nimi znajomość i przyjaźń.

Wśród utworów zaśpiewanych przez Magdę Umer znalazły się te z najnowszej płyty, m.in. „Słynny niebieski prochowiec” Cohena, „I ciągle dal” E. Stachury i J. Satanowskiego, „Pogoda na szczęście” A. Osieckiej i S. Krajewskiego , jak i te wcześniej zarejestrowane na różnych krążkach: „Jeszcze w zielone gramy”, „Oczy tej małej”, „O niebieskim pachnącym groszku”. Interpretacjom piosenek, czyli połączeniom liryki , epiki i dramatu- zdaniem Magdy Umer- towarzyszyły smyczki, gitara, kontrabas, perkusja, fortepian tworząc odpowiednią „pogodę na szczęście” współbrzmienia głosu i instrumentów. Wojciech Borkowski- kierownik muzyczny- dbał o zachowanie należytych proporcji pomiędzy dźwiękiem instrumentu, a emocjonalnym głosem.

Żegnając się z widzami Magda Umer ciepłym, wesołym głosem podsumowała niejednoznaczność smutnych piosenek, których jest zwolenniczką i ku uciesze publiczności wygłosiła rymowane hasło: nawet siwy może być szczęśliwy.

Opublikowany: 2013-05-05 21:10:00

foto: Julian Olearczyk