szukaj  |   kontakt

Katarzyna Brzozowska - KołysankaMonika Załoga - NokturnJudyta Wenda - Wołanie

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2014 » Raj w synagodze - Mirosław Czyżykiewicz, Jacek Bończyk i Hadrian Filip Tabęcki pamięci Kaczmarskiemu
Raj w synagodze - Mirosław Czyżykiewicz, Jacek Bończyk i Hadrian Filip Tabęcki pamięci Kaczmarskiemu

10 kwietnia 2014 r. minęła 10. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego. Twórczość największego polskiego barda przypomnieli muzyczni przyjaciele Jacka Kaczmarskiego – Mirosław Czyżykiewicz, Jacek Bończyk oraz Hadrian Filip Tabęcki. W Synagodze Pod Białym Bocianem zaprezentowali spektakl muzyczny „RAJ” do tekstów Jacka Kaczmarskiego i Zbigniewa Herberta, legendarny program pisany i wykonywany przez Gintrowskiego, Kaczmarskiego i Łapińskiego w 1980 roku, opowieść o kontakcie człowieka z Bogiem. Koncert wzbogacony był o wizualizacje.

Dorota Olearczyk | 

Świetna akustyka miejsca i doskonałe zharmonizowanie brzmienia głosów Mirosława Czyżykiewicza i Jacka Bończyka nadało spotkaniu z piosenkami Jacka Kaczmarskiego niezwykły wymiar. Ekspresja ukryta w szepcie i niskim czyżykiewiczowym dźwięku dawała poczucie głębi. Nieco wyższe, selektywne tony nienagannej bończykowej frazy chroniły każde słowo przed utratą sensu i znaczenia. Nawet gitary solistów miały zróżnicowaną barwę. Dzieło mistrza lutnictwa- Bogusława Teryksa- w rękach Czyżykiewicza oszczędnie nasycało synagogę pełnią różnorodnych, szlachetnych dźwięków, a gitara Bończyka dorzucała płytką, ale niezbędną glazurę, szkliła głębię jasnym dźwiękiem. Aranżacje Hadriana Filipa Tabęckiego i jego przebiegi po klawiaturze doskonale dopełniały całości. Teksty Jacka Kaczmarskiego i Zbigniewa Herberta nie pozostawiały słuchaczy obojętnymi. Siedemnaście utworów przeprowadziło nas – widzów i słuchaczy - przez historie m.in. Stworzenia świata, Balu u Pana Boga, Przesłuchania anioła, Wygnania z raju, Wieży Babel, Walki Jakuba z aniołem, Hioba, Rzezi niewiniątek. Aby po półtorej godzinie stanąć u wrót doliny i zaśpiewać:

Jesteś w raju  
Jesteś w raju  
Żaden tłum nie dotarł nigdy na twój szczyt  
Jesteś w raju  
Jesteś w raju  
Gdzie spokojny słyszysz krwi i myśli rytm...
(fragment utworu „Powrót")

Nie obyło się bez bisów. Publiczność zaśpiewała z Jackiem Bończykiem „Muchę w szklance lemoniady”. Niezwykły wieczór w Synagodze pod Białym Bocianem zorganizował Krzysztof Jakubczak w ramach Ethno Jazzz Festiwalu.

Opublikowany: 2014-04-15 06:00:00

foto: Julian Olearczyk