szukaj  |   kontakt

Szymon Zychowicz - SchronGabriela Lencka - EmesisJudyta Wenda - Wołanie

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


PATRONATY
TROMBITA 2018

YAPA 2018

Moja Wolności 2018

NieBajka Łukasza Majewskiego

"Podróż"


strona główna » Płyty CD » Przemek Bogusz Płyta 19:30
Przemysław Bogusz o swojej płycie

 Nadałem jej tytuł „19:30” bo o tej właśnie godzinie w polskiej telewizji od dziesięcioleci zaczyna się najpopularniejszy program informacyjny. A piosenki, które znalazły się na krążku są inspirowane właśnie telewizyjnymi wiadomościami. Pewnie to mało romantyczne, pewnie niezbyt poetyckie. Ale obserwując świat przez medialny filtr często widzimy ludzkie historie w pewien sposób odczłowieczone, sformatowane do postaci newsa, zbanalizowane. Te piosenki to próba zatrzymania się i spojrzenia na medialne historie pod nieco innym kątem.

Byli i są dziennikarze umiejący połączyć doskonały warsztat z nieprzeciętną wrażliwością. Stawiają przed nami lustro i mówią: patrzcie, tak wyglądamy w tym naszym cywilizowanym świecie! Takich dziennikarzy i ich bohaterów starałem się przedstawić. Dziękuję osobom i instytucjom, które wsparły wydanie płyty, szczególnie paniom Joannie Strzeleckiej oraz Agnieszce Dołędze z warszawskiego Domu Kultury Śródmieście, Stanisławowi Klawe (organizatorowi i jurorowi Przybycia Bardów), Jerzemu Dziedziczakowi, w którego isakowym studiu pracowaliśmy nad nagraniami oraz autorom poniższych rekomendacji.

Przemysław Bogusz

Napisali o płycie:

Krystyna Kurczab-Redlich, wieloletnia korespondentka polskich mediów w Moskwie, autorka głośnych filmów i książek o współczesnej Rosji (m.in. „Głową o mur Kremla”), laureatka prestiżowych nagród, w 2005 r. zgłoszona przez czeczeńską organizację Echo Wojny, Amnesty International oraz Fundację Helsińską do Pokojowej Nagrody Nobla:

Gdy ci już zupełnie źle na tym świecie rządzonym przez polityków pozbawionych przyzwoitości i sumień; gdy miażdży cię gorycz bezradności wobec cynizmu, fałszu, wojny i przemocy, Przemek Bogusz swymi pieśniami zapewnia: nie jesteś sam… Jego utwory – polityczne reportaże dyktowane poetycką wrażliwością – to dalszy ciąg drogi, na którą wprowadzili nas wielcy od Wysockiego po Kaczmarskiego. Emanujące z nich napięcie odbiera siły do oklasków: zdają się czymś niestosownym wobec goryczy, która jest nieuniknioną ich pointą. Ale uczucie goryczy jednoczy. A zjednoczeni – nie przegrywają. Przemek Bogusz jest mistrzem nastroju i obrazu: ciarki na plecach się czuje choćby przy opisie inauguracji rosyjskiego prezydenta. Pieśń „Koronacja” to jeden z najmądrzejszych i najlepszych – pod każdym względem – utworów, jaki zdarzyło mi się słyszeć.

Marek Majewski, satyryk, śpiewający autor, juror warszawskiego przeglądu piosenki autorskiej Przybycie Bardów:

Gdyby powstała Republika Bardów (A kto wie, czy już nie istnieje?), ministrem spraw zagranicznych w jej rządzie zostałby na pewno Przemek Bogusz. Bo o ile wrażliwości na sprawy wewnętrzne bardom nie brakuje, to z reguły chodzi o ich własne wnętrze, co nie zawsze współgra z zainteresowaniem słuchaczy. A do słuchania kolejnych piosenek Przemka podchodzi się z coraz nową ciekawością - o czym będzie tym razem? I nawet tam, gdzie autor nie przekracza granic geograficznych, to pokazuje, że one są wszędzie. I że warto je przekraczać, żeby spojrzeć z tamtej strony.

Teresa Drozda, dziennikarka Polskiego Radia, autorka audycji poświęconych piosence literackiej: 

Kiedy pierwszy raz usłyszałam „Ostatnią korespondencję” byłam poruszona. Kiedy usłyszałam „Pomarańcze”, „Koronację” i inne piosenki Przemka Bogusza, wiedziałam, że mam przed sobą artystę nietuzinkowego. Na własny użytek określiłam go mianem „lirycznego publicysty”. Przemysław Bogusz śpiewa bowiem o sprawach, które znamy z pierwszych stron gazet i telewizyjnych newsów, tyle, że on te wiadomości urealnia, uczłowiecza. Otępieni codzienną porcją światowych tragedii – prawie nie reagujemy. Piosenki Przemka przywracają nam wrażliwość, utożsamiają z uczestnikami zdarzeń, o których czytamy czy które oglądamy, z kanapy. I ta ich wartość jest nie do przecenienia. A że nie są to piosenki wesołe, lekkie, łatwe i przyjemne? A czy to zawsze musi być zarzut? 

Na płycie ...

Utwory: 

1. Srebrenica
2. Koronacja
3. O doktorze co nikogo nie leczył (Guntherowi von Hagensowi)
4. Petra Prochazkova
5. Pomarańcze
6. Biała pani (Małgorzacie Foremniak)
7. Śląsk (na podstawie reportaży Lidii Dudy)
8. Irak
9. Ostatnia korespondencja 

Teksty i muzyka:

Przemysław Bogusz

Wykonawcy:

Przemysław Bogusz (gitara, śpiew)
Dominika Świątek (fortepian, śpiew)
Jerzy Dziedziczak (gitara - "Petra Prochazkova")

Partnerzy:

Internetowy Serwis Autorów i Kompozytorów ISAK (www.isak.pl)
Stowarzyszenie Kultury Mazowsza
Rotary Club Warszawa - Józefów

Patronat medialny:

Życie Warszawy
Strefa Piosenki (www.strefapiosenki.pl )


Irak - montaż: Wojciech Nomejko
O autorze
Przemysław Bogusz – rocznik 1974, otwocczanin, dziennikarz, współpracujący m.in. z „Życiem Warszawy” i „Rzeczpospolitą”. Autor i wykonawca piosenek, laureat ogólnopolskich festiwali i przeglądów piosenki literackiej. Ważniejsze osiągnięcia: drugie miejsce oraz nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu (2007), pierwsze nagrody w warszawskim przeglądzie piosenki autorskiej Przybycie Bardów oraz Ogólnopolskich Spotkaniach z Piosenką Autorską „Oranżeria” (2006), a także na Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” w Warszawie (2007), miejsce w Złotej Piątce Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA (2008).
Prace w ISAK.STUDIO

Przemek Bogusz w ISAK STUDIO 2Przemek Bogusz w ISAK STUDIO 3