szukaj  |   kontakt

Szymon Zychowicz - Za oknem gwiazdaSfera szeptów - A jeśli ...DGZZ - Błędnik [2011]

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."


strona główna » relacje z imprez » rok 2008 » Poetycka Dolina 2008
Festiwal Piosenki Artystycznej 'Poetycka Dolina' - Warszawa 30 VIII 2008 cd.

Anna Karamon Ola NowakAnna Karamon i Ola Nowak otrzymały drugą nagrodę. Młode utalentowane wokalnie i muzycznie dziewczyny. Jedna z Jasła, druga ze Świnoujścia. Aktualnie mieszkają w Warszawie. Muzycznie widać inspiracje wokalem jazz'owym. Jak dla mnie jednak nieco zbyt dużo było w tym 'formy', za dużo pokazywania możliwości tylko dla samych możliwości, a nie podkreślenia treści. Nie mniej jednak dało się odczuć pełny luz na scenie (podobnie jak na innych ich występach) i słuchanie ich mogło dać dużo satysfakcji słuchaczom, którym bliski jest taki nurt. Podobne preferencje muzyczne (w stronę jazz'u) przejawiały też inne uczestniczki.

65 Malgorzata JanekWśród nich znalazła się nagrodzona wyróżnieniem Małgorzata Janek. Choć akurat w jej przypadku fascynacja ta przejawiała się spokojniejszą formą, bardziej balladową, mniej eksponującą możliwości wokalne i jak dla mnie bardziej przystępną. Występ Agaty Wolniak też szedł w tym kierunku, ale Jury jej nie doceniło, a mogło choćby dobry słowem. Agata wzięła na 'warsztat' znane piosenki, ale podeszła do nich indywidualnie. Mi jej występ się bardzo spodobał. Według mnie spokojnie mogła znaleźć się w gronie laureatów. Podobne odczucia jak względem Agaty miałem podczas występu zespołu LAF z Katowic. Bez wątpienia mogli się znaleźć pośród nagrodzonych. Ciekawe piosenki, dobrze wykonane bez zbędnych 'ozdobników', a na dodatek dziewczyna za perkusją, rzecz rzadko spotykana ;-))

Jagoda KurpiosWrocław okazał się miastem, który był najliczniej reprezentowanym wśród uczestników konkursu. Dwoje z nich zostało docenionych przez Jurorów: Wojtek Makowski – laureat III miejsca i Joanna Kaczmarek - nagrodzona wyróżnieniem. Trzecia, Jagoda Kurpios, niestety nie zauważona, co nie oznacza, że była w jakimś stopniu gorsza od swoich 'krajan'. Wręcz przeciwnie. Na 'podium' mogła swobodnie zastąpić kogoś ze swoich wrocławskich rówieśników. Moim zdaniem wrocławską reprezentację trapi brak pierwiastka autorskiego. Wszyscy wyżej wymienieni artyści prezentowali utwory znanych kompozytorów, autorów czy poetów. Ich wykonania lepsze, czy gorsze nie tworzą jednak ich wizerunku artystycznego. Nie powodują, że są kojarzeni z jakimiś utworami, nie budują własnego, indywidualnego, rozpoznawalnego repertuaru. Mało tego, utwory które śpiewają, choć bardzo dobre, bo w końcu napisane przez ludzi wielce utalentowanych, razem nie tworzą całości, nie opowiadają żadnych historii, z którymi wykonawcy mogli by się identyfikować, natomiast w sposób naturalny wystawią ich na próby porównania z oryginalnymi wykonaniami. A w takich porównaniach bardzo trudno jest wygrać.

Do czego zmierzam?

40 Joanna KaczmarekAktualnie Wrocław zaczyna jawić się na 'stolicę piosenki literackiej' - z uwagi na ilość dobrze przygotowanych warsztatowo młodych osób. Oznacza to, że jest tam prężnie działający ośrodek, który te osoby kształci. Wydaje mi się, że można podjąć trud stworzenia nowych piosenek specjalnie dla tych ludzi. Ile można śpiewać (słuchać) piosenki Wasowskiego, Przybory, Dymnego, Osieckiej, Koniecznego, Korcza i innych? Pamiętajmy o nich, ale pozostawmy ich tam gdzie ich miejsce, czyli na kartach historii! Teraz apel do pedagogów, instruktorów, nauczycieli... Dajmy szansę młodym. Może ktoś z nich (mam na myśli Jagodę, Joannę, Wojtka) przejawia autorskie skłonności, które można by wykorzystać, wesprzeć, wykształcić, rozwinąć? A jeśli nawet nie, to trudno mi uwierzyć, że tak dużym mieście jak Wrocław brak jest młodych twórców. Myślę o twórcach piszących współczesne piosenki, bardziej dopasowane do emocji i uczuć wrocławskich 20-to latków. Jeśli nie ma ich we Wrocławiu, to są w Polsce! Osobiście znam kilku współczesnych autorów, którzy pisząc doskonałe utwory nie są jednak w stanie wznieść się na wyżyny wykonawcze. W tej sytuacji symbioza byłaby naturalna!

Opublikowany: 2009-01-20 07:48:38
Strony:
oceń ten artykuł
Średnia ocena: 5,05
Komentarze
Data:
 2009-02-18 17:59:50
Autor:
 happy
Treść:
 www.myspace.com/gabrielalencka
e-mail: