szukaj  |   kontakt

Wojtek Gęsicki - Niepoczytalny bibliotekarzSławek Błęcki - Ballada ulicznaApolinary POlek - Kołysanka dla Nieznajowej

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."


strona główna » relacje z imprez » rok 2008 » Poetycka Dolina 2008
Festiwal Piosenki Artystycznej 'Poetycka Dolina' - Warszawa 30 VIII 2008 cd.

Jednak głównym elementem Poetyckiej Doliny jest konkurs, co jest wyraźnie przez organizatorów podkreślane. Skoro już zacząłem pisać w konwencji 'od tyłu' to pójdę za ciosem i kilka słów o konkursie zacznę od werdyktu. Jury w składzie: Kazimiera Szczuka, Magda Czapińska, Elżbieta Zapendowska, Grzegorz Turnau przyznało: pierwsze miejsce - 71 Jarek WasikGabrieli Lenckiej, drugie miejsce – Annie Karamon i Oli Nowak, trzecie miejsce – Wojciechowi Makowskiemu oraz dwa wyróżnienia dla Joanny Kaczmarek i Małgorzaty Janek. Jarek Wasik – dyrektor artystyczny festiwalu stara się, aby konkurs był jak najbardziej sprawiedliwy i niezależny. Kolejność w konkursie jest losowana. W skład Jury wchodzą osoby cechujące się dużym doświadczeniem artystycznym albo pedagogicznym. Dodatkowo są to osoby, które na co dzień nie zajmują się 'jurorowaniem' na podobnych konkursach, inaczej mówiąc nie są 'zawodowymi jurorami', których można spotkać niemalże na każdym innym festiwalu. Dzięki temu werdykt nie jest podatny na różne 'sfery wpływów', tak często spotykane w innych miejscach. Okazuje się, że takie podejście procentuje!

45 Gabriela LenckaRzadko zdarza mi się zgadzać z werdyktami, jednak w tym przypadku, przynajmniej jeśli chodzi o pierwsze miejsce zgodziłem się z Jury w stu procentach! Występ Gabrieli Lenckiej wraz z towarzyszącymi jej muzykami był według mnie najlepszą, najbardziej spójną i najciekawszą prezentacją na tegorocznej (2008) Poetyckiej Dolinie. Piosenki Gabrieli miałem okazję słyszeć już wcześniej (Biłgoraj, OPPA), ale wówczas były wykonane na głos + fortepian. Oczywiście zwracała na siebie uwagę, ale to czego dokonała razem z zespołem - to był istny majstersztyk. Aranżacje idealnie podkreślające kompozycję i treść tekstów oraz oczywiście perfekcyjne wykonanie.

Gabriela Lencka z zespołemTwórczość Lenckiej jest oparta o kontrast i grę słów. Na scenie pojawia się w image a'la lalka Barbie, jednak gdy tylko zabrzmią pierwsze dźwięki i słowa słuchacz nie ma wątpliwości, że jej wygląd na scenie jest kontrapunktem celowo użytym do wzmocnienia wypowiedzi, zamanifestowaniem swojej twórczej postawy. Bez wątpienia piosenki Gabrieli są kontrowersyjne i takie mają być z założenia. Jej utwory mają drażnić, zaczepiać, irytować słuchacza. Mają go zmuszać do myślenia i wyzwalać emocje. I takie dokładnie są! Są jak kij rzucony w mrowisko - dla jednych zachwytem dla innych nie do zniesienia. Lecz na pewno nie są bezbarwne, nie da się przejść obok nich obojętnie.

„(...)Dziś zwymiotowałam wszystkim, co mi powiedziałeś.
Są tam nadgryzione uczucia, nieświeże wyznania, cuchnące propozycje.
Czy wiesz, że kłamstwa są niestrawne, niestrawne!(...)” - 'Emesis'.

 

Opublikowany: 2009-01-20 07:48:38
Strony:
oceń ten artykuł
Średnia ocena: 5,05
Komentarze
Data:
 2009-02-18 17:59:50
Autor:
 happy
Treść:
 www.myspace.com/gabrielalencka
e-mail: