szukaj  |   kontakt

Kamil Wasicki - Gdzieś między BogiemSzymon Zychowicz - Zielony wierszRobert Mazurkiewicz - Przed podróżą

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."


PATRONATY
TROMBITA 2018

YAPA 2018

Moja Wolności 2018

NieBajka Łukasza Majewskiego

"Podróż"


strona główna » artykuły » OPPA ma 30 lat!
OPPA ma 30 lat!

Fanów piosenki autorskiej czeka prawdziwa uczta, bowiem od 22 do 30 listopada 2008 r odbędzie się w Warszawie OPPA - Międzynarodowy Festiwal Bardów. Impreza obchodzi w tym roku 30-lecie swoich narodzin. Powstała w 1978 r w studenckim klubie Hybrydy. Od 1997 r. organizowana jest poza środowiskiem studenckim przez Stowarzyszenie Literacko Muzyczne „Ballada” zrzeszające twórców i wykonawców piosenki literackiej. Jest kontrpropozycją środowiska bardów wobec muzyki masowej.

OPPA

OPPA – Międzynarodowy Festiwal Bardów (do 2005 roku jako Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej) jest w Polsce najważniejszym festiwalem prezentującym twórczość bardów, czyli piosenkarzy będących zarazem autorami i kompozytorami własnych utworów. Zdaniem organizatorów - w tak rozumianej piosence autorskiej, jak w żadnej innej, ujawnia się najpełniej osobowość twórcy, jego światopogląd, filozofia życia, świat własnych przeżyć i bagaż doświadczeń. Piosenka autorska jest najbardziej osobistą wypowiedzią jej twórcy, jego sposobem na komunikowanie się ze światem, autoekspresją poprzez utwór literacko-muzyczny. Twórca sam dobiera do tego celu jak najbardziej odpowiednią formę artystyczną i bierze za to całkowitą odpowiedzialność. W kolejnych edycjach festiwalu szlify artystyczne zdobywały indywidualności o znanych dziś w Polsce nazwiskach. W jury zasiadali wybitni autorzy i kompozytorzy, a w koncertach towarzyszących występowały gwiazdy tej rangi co: Paolo Conte, Georges Moustaki, Lluis Llach, Jaromir Nohavica, czy Jurij Kukin. Ponieważ udział artystów zagranicznych z roku na rok wzrastał, w 2006 r. Festiwal zmienił oficjalną nazwę na: „OPPA - Międzynarodowy Festiwal Bardów”.

OPPA składa się z konkursu, koncertów pozakonkursowych, recitali gwiazd i imprez towarzyszących. W konkursie uczestniczą młodzi twórcy. Najwyższą nagrodą OPPA jest Nagroda im. Jonasza Kofty, która ułatwia jej zdobywcy nagranie, wydanie i promocję płyty. Pozostali laureaci OPPA otrzymują cenne nagrody rzeczowe, związane z działalnością artystyczną (instrumenty muzyczne, sprzęt elektroniczny).

Obok konkursu istotnym elementem OPPA jest koncert Premier, w którym biorą udział gwiazdy piosenki autorskiej, prezentując swoje najnowsze utwory, napisane specjalnie na tę okazję. Jedynym jurorem tego koncertu jest publiczność, która w plebiscycie wybiera najlepszą piosenkę premierową. W tym roku z utworami napisanymi specjalnie na tę okazję wystąpią znani twórcy oraz byli laureaci OPPA (Andrzej Brzeski, Andrzej Ozga, Jakub Sienkiewicz, Basia Stępniak-Wilk, Tomasz Szwed, Grzegorz Tomczak, Piotr Bakal, Tomasz Kordeusz, Jerzy Mamcarz, Bogusław Nowicki, Tomasz Olszewski, Waldemar Śmiałkowski, Krzysztof Nurkiewicz, Ewelina Marciniak, Małgorzata Wojciechowska), a publiczność wybierze najlepszą piosenkę premierową. Poprowadzi ten koncert Andrzej Poniedzielski – zwycięzca pierwszej edycji festiwalu przed 30. laty. Będzie to też okazja do przypomnienia kilku jego najważniejszych piosenek.

Od kilku lat odbywa się też w ramach OPPA koncert pt. „Bardowie wszystkich krajów..”, w którym utwory światowej sławy bardów (jak: Bob Dylan, Tom Waits, Georges Brassens, Jacques Brel, Bułat Okudżawa, Włodzimierz Wysocki, Lluis Llach, Suzane Vega i in.) wykonywane są w przez ich polskich kolegów w polskich wersjach językowych.

Ponadto w programie tegorocznego festiwalu znalazły się koncerty upamiętniające twórczość francuskich bardów: Barbary, Brassensa i Brela oraz spektakl poświęcony Włodzimierzowi Wysockiemu. Z recitalami wystąpią także: Ola Kiełb, Paweł Orkisz i Ryszard Muzaj. Zwieńczeniem OPPA 2008 będzie tradycyjny koncert międzynarodowy pt. „Bardowie bez granic”, w którym wezmą uział: Wenzel (Niemcy), Zdeněk Vřešt’ál & Neřež (Czechy), Andrzej Sikorowski (Polska). Szczegóły znajdują się na nowopowstałej stronie internetowej OPPA: www.oppa.pl