szukaj  |   kontakt

Łukasz Jakubowski - Pola w złocie
RYKOSZEPT - Torba na Rzeczy Pospolite
Kamil Wasicki - Gdzieś między Bogiem

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."


strona główna » relacje z imprez » rok 2008 » OPPA 2008 - Premiery
Warszawski „Schron” Autorskiej Piosenki… - Premiery OPPA 2008 - 29 XI 2008
To była moja pierwsza OPPA – i od razu jubileuszowa, gdyż w tym roku – dziś już Międzynarodowy Festiwal Bardów, wcześniej Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej – obchodził swoje trzydziestolecie. I – czego od imprezy o tak znacznym stażu winno się wymagać – nie zawiodła!
Piotr Szauer | 

Andrzej Poniedzielski 073Tegoroczny Koncert Premier, który już na stałe wpisał się do harmonogramu warszawskich spotkań autorów, kompozytorów i wykonawców piosenek w jednym, jak przystało na jubileusz, otworzył laureat pierwszej edycji tegoż przedsięwzięcia (wówczas jeszcze Warszawskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej) – Andrzej Poniedzielski.

Koncert ten to chyba najbardziej magiczna z chwil, które przeżyłem w trakcie listopadowej wyprawy do stolicy naszego kraju… Wielokrotnie Andrzeja Poniedzielskiego widywałem wcześniej – to na dziedzińcu olsztyńskiego zamku, to w korytarzu publicznej telewizji, to wreszcie w jakimś kabaretonie na szklanym ekranie… Ale nawet najlepsza konferansjerka, nawet najzabawniejszy dowcip nie zastąpi jego piosenek śpiewanych w ten jeden jedyny – nie do podrobienia – poniedzielski sposób… Ta tęsknota za tym, co minione i westchnienie nad tym, co dziś… Te pytania o nieodgadnione… I choć – jak mówi bohater tego wieczoru w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego – „wszystko już napisano”, wciąż jest o czym śpiewać… 

Beata Osytek 010A najlepszym dowodem na to są właśnie cyklicznie organizowane w ramach OPPA koncerty premier, w których dawni laureaci tego Festiwalu wykonują swoje premierowe, nigdzie wcześniej nie publikowane, co więcej – napisane specjalnie do tego koncertu piosenki. 

I ten ostatni aspekt – o ile mam prawo się w ogóle do czegokolwiek przyczepiać – troszkę mnie zastanawia… Bo przypomina to trochę takie pisanie piosenki na zlecenie, czasem w ostatniej chwili – nie z potrzeby, czy zastanowienia, ale po to tylko, by ją napisać i zaśpiewać… A nie o to przecież chodzi w tej naszej słowno-muzycznej dziedzinie… Chyba, że się mylę…  

Piotr Bakal 734Wiadomo, że każdy taki koncert, jak każda chwila zostawia w naszej pamięci tylko to, co zapamiętać chcieliśmy lub to, co nas w nim uderzyło… Czyli skrajności. W tym wypadku reguła ta – odnosząc się do oceny prezentowanych piosenek – działa wyjątkowo silnie, gdyż nigdzie wcześniej nie mieliśmy prawa ich usłyszeć. Nie chciałbym pisać o tym, co mnie w koncercie tym negatywnie poruszyło… Choć były takie występy, które – mówiąc delikatnie – nie przypadły mi do gustu. Zważywszy również na to, że wcześniej z uwagą przyglądałem się zarówno przesłuchaniom półfinałowym, jak i finałowym konkursu OPPA. A że poziom tegorocznego konkursu był wyjątkowo wysoki – zarówno moim skromnym zdaniem, jak i dyrektora Festiwalu Piotra Bakala – niejednokrotnie konkursowicze mogliby z powodzeniem zastąpić już teraz tuzy piosenki autorskiej „made in OPPA”… I nie piszę tego, by kogokolwiek urazić – broń Panie Boże! Raczej by pochwalić młodych (festiwalowym stażem, niekoniecznie wiekiem) autorów piosenek… Zatem ograniczę się w tym miejscu jedynie do subiektywnego wspomnienia chwil, które mnie szczególnie poruszyły rzeczonego wieczoru…  

Opublikowany: 2009-01-10 15:20:00
Strony:
notka o autorze ...
Piotr Szauer
- dziennikarz studenckiego radia UWM FM w Olsztynie, gdzie w każdy poniedziałek o 22:00 prowadzi autorską audycję „Strefa Niepotrzebnych Słów i Dźwięków " poświęconą „temu, co w muzyce wywodzi się ze słowa"
- lider lubawskiej grupy „Sfera Szeptów "
- pomysłodawca i kierownik artystyczny Festiwalu Piosenki Innej w Lubawie