szukaj  |   kontakt

Dominika Barabas - CieńJacek Gutry & Gut-muzyk - Ech ElżbietaAgata Gałach - Toast pożegnalny

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2009 » OFPA - Ślesin 2009
OFPA 2009 - Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej - Ślesin 14 II 2009

Kamil Wasicki ze znanego w naszym światku zespołu „Gabryś” od dwóch lat z powodzeniem sprawdza się jako organizator i pomysłodawca festiwalu piosenki literackiej. Owa impreza o pięknej nazwie Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej ma swoją siedzibę w malowniczo położonej miejscowości o nazwie Ślesin.

Michał Konstrat | 

Dla czystego sumienia dodam, że chodzi o ten Ślesin na północ od Konina. Dlaczego o tym piszę? Podczas pierwszej edycji OFPA zdarzył się podobno przypadek, w którym jeden z uczestników, owszem, dojechał do Ślesina, ale nie tego, w którym odbywał się przegląd piosenki. Z perspektywy czasu brzmi to dość zabawnie, ale pewnie samemu poszkodowanemu nie było wtedy do śmiechu. Wybierając się zatem na kolejne edycje ślesińskich spotkań z piosenką artystyczną, nie zapomnijcie o tym, żeby obrać sobie za cel podróży ten właściwy Ślesin!

Ta edycja należała, o dziwo, w zasadzie do stałych bywalców tego typu imprez. „O dziwo” dlatego, że młodych gniewnych w sumie wcale nie brakowało. Było sporo ciekawych propozycji, kilka naprawdę nietuzinkowych głosów, niebanalne rozwiązania harmoniczne czy aranżacyjne. Nie przypominam sobie takiego festiwalu, w którym wszystkie główne miejsca byłyby rozdane starym wyjadaczom, i to w dodatku klasycznym bardom z gitarami. Inna sprawa, ci ostatni zaprezentowali się w Ślesinie naprawdę dobrze. Albo poprzeczkę swoim młodszym kolegom postawili na tyle wysoko, że nie mogło być mowy o jakiejkolwiek niespodziance, albo jurorzy postanowili nieco udobruchać tych, których ostatnio pomijali w swoich werdyktach. Nie zmienia to jednak faktu, że 14 lutego 2009 roku w Ślesinie soliści z gitarami zgarnęli wszystkie nagrody, a zespoły tym razem musiały pogodzić się z porażką. Zatryumfowała więc klasyczna piosenka autorska, co mnie akurat bardzo cieszy i pozwala mieć nadzieję, że twórczość własna może jednak nie zostanie zepchnięta przez estradowy blichtr na boczny tor…

JuryJa cały czas uważam, że powinno się młodych i początkujących zachęcać do tworzenia, a nie odtwarzania. Właśnie taki werdykt, jaki zapadł w tym roku w Ślesinie, będzie ważną informacją, że to, co własne, większą ma wartość, niż pięknie podany, lecz odgrzany kotlet…. I wielu jest takich, co pójdą właśnie takim torem. Trzeba im tylko umiejętnie rozstawiać znaki, prowadzące do właściwego celu. A jednym z nich są m.in. werdykty na przeglądach piosenki. Młodzi nie są głupi i szybko się orientują, w czym rzecz. Błyskawicznie dostosowują się do panujących reguł gry. A naprawdę niewiele trzeba, by przekalkulować sobie, co się bardziej opłaca: namęczyć się i stworzyć całkowicie własną piosenkę, która zostanie odrzucona w przedbiegach, czy opracować na nowo jakiś znany utwór i zgarnąć nim główną nagrodę… Znam takie przypadki, tylko czy o to w tym wszystkim tak naprawdę chodzi… Dlatego też bardzo się cieszę, że zdarzają się takie werdykty, jak ten ślesiński…

Oto lista nagrodzonych osób podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Ślesinie:

  • I miejsce: Marcin Skrzypczak ze Starogardu Gdańskiego;

  • II miejsce ex aequo:
    Łukasz Majewski z Sitna;
    Andrzej Wawrzyniak ze Zduńskiej Woli;
    Waldemar Pawlikowski z Gubina;
  • III miejsce - nie przyznano.

Wyróżnienia w postaci udziału w koncercie laureatów otrzymali:

Anna Kossakowska z Torunia;
Katarzyna Konecka z Lublina;
Michał Konstrat z Warszawy.

Prezentacje konkursowe, a było ich w okolicach siedemnastu, były oceniane przez Jana Poprawę, Stefana Brzozowskiego i Ewę Cichocką, czyli osoby, których przedstawiać nikomu raczej nie trzeba...

Opublikowany: 2009-05-09 19:14:17
Strony: