szukaj  |   kontakt

Szymon Zychowicz - Zielony wierszJarek Wasik - Taki mam stanQsz - Wiem że

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Wywiady:

strona główna » wywiady » Wywiad z Krzysztofem Myszkowskim
Z Krzysztofem Myszkowskim rozmawia Piotr Szauer cd.
Każdy koncert SDM-u przyciąga tłumy Waszych wiernych zwolenników. Gromadzą się na nich nie tylko Pana rówieśnicy, ale przede wszystkich młodzi ludzie, którzy pomimo pewnej bariery wiekowej znają praktycznie każdy tekst piosenki i każdą jej nutę. Na czym polega ten fenomen, fenomen Starego Dobrego Małżeństwa?

Wierzę, że jest to siła tych piosnek i ich przekazu. Piosenek starszych, czy daj Boże tych nowszych. No i może jest to też kwestia pewnej rzetelności. Zawsze staramy się robić coś nowego, odkrywać i szukać nowych nośników przekazu i dzielić się tym z innymi. Nadrzędna wartość słów i dopasowana do nich muzyka - na tym polega siła tego typu śpiewania i spotykania się z ludźmi. Prawdę mówiąc jest mi niezręcznie mówić o tym, bo ja po prostu robię to samo od dwudziestu paru lat i niewiele się zmienia w sensie mojego zaangażowania. Jest to niewątpliwie pasja. Ja nie traktuję tego do końca jako profesji. Przede wszystkim sprawia mi to dużą radość na co dzień. Mogę stać trzy godziny na scenie i nie czuję się zmęczony.

W takim razie co przez ten okres obecności na scenie poezji śpiewanej zmieniło się w Pana spojrzeniu i podejściu do niej?

Nigdy nie patrzyłem na piosenkę poetycką w jakiś szczególny sposób. Bardziej chodziło mi o wymianę myśli, czyli o przekaz. Ponieważ sam nie piszę tekstów, czy też wierszy, zawsze posługuję się jakimś medium literackim. Najpierw był nim Stachura, potem Ziemianin, natomiast dziś - Rybowicz. To jest takie sinusoidalne. Gdy człowiek ma dwadzieścia lat jest zbuntowany. Po trzydziestce to się trochę uspakaja, by po czterdziestce znowu powrócić.
U mnie następuje to wyjątkowo mocno. Stąd ten Rybowicz, który jest bardzo dziki
i emocjonalny w tym, co pisze. Cały czas dojrzewam do tego. Zmagam się z jego twórczością już czas jakiś i tu i teraz, po czterdziestce, jest mi bardzo bliski i bardzo utożsamiam się z jego poezją, dlatego mogę bardzo świadomie i precyzyjnie opisywać swój świat jego słowami. Zresztą podobnie było ze Stachurą dwadzieścia lat temu, czy dziesięć lat temu z Ziemianinem. Są to pewne etapy, kiedy ja dobieram sobie tych poetów na własny użytek, tak by móc opisywać swój świat w miarę precyzyjnie, szczerze i uczciwie.

Skąd tak duża dawka bluesa na ostatniej płycie?


Blues zawsze był mi bliski i zawsze obecny w mojej płytotece. Jestem z pokolenia, które wychowało się na tej muzyce. To klimaty schyłku lat sześćdziesiątych i osiemdziesiątych, gdzie w zasadzie wszystko było oparte na bluesie. Jeszcze w liceum grałem bluesa z moim zespołem Prosektorium Blues Band. A dziś wiąże się to też z tym, że treści Rybowicza trzeba ubrać w bluesa. Dlatego też w SDM-ie pojawili się nowi muzycy: Przemek Chołody
i Darek Czarny. To jest taka pogłębiona stylizacja. I wilk syty i owca cała. Ja mogę sobie pograć tego tzw. bluesa, a przy okazji i treść jest adekwatna do muzyki.

Opublikowany: 2007-12-06 22:30:00
Strony:
notka o autorze wywiadu...
Piotr Szauer - związany z poezją od 2001 roku, współzałożyciel grupy poetyckiej "Sfera Szeptów" z Lubawy, student dziennikarstwa. Pisze, komponuje i krytykuje, gdy ma ku temu podstawy... W każdą niedzielę o godzinie 14:00 w studenckim radiu UWM FM w Olsztynie prowadzi autorską audycję "Źródło". Więcej o autorze: www.szauer.blog.onet.pl