szukaj  |   kontakt

Daniel Gałązka - I z tą różnicą (live)Jacek Kadis - Piosenka do lustraAgata Gałach - Toast pożegnalny

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2014 » Recital 64 - koncert Magdy Umer we Wrocławiu
Uśmiecham się do Państwa między piosenkami...

czyli koncert Magdy Umer w Sali Audytoryjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowe przy Hali Stulecia

Dorota Olearczyk | 

Muzycy wychodzą zza kulis z beztroskim śpiewem na ustach. Stroją instrumenty. Na scenę, w długiej , czarnej sukni z ozdobnymi detalami, wpływa mistrzyni interpretacji piosenki literackiej. Zazdroszczę Państwu, że możecie na nich patrzeć-mówi o zespole doskonałych muzyków usadowionych za jej plecami. Rozpoczyna się rewelacyjny koncert - „Magda Umer – Recital 64”.

Tytuł recitalu nawiązuje do niedawnych urodzin artystki. Dlatego podczas koncertu nucimy nie tylko utwory z dwóch ostatnich płyt – „Noce i sny” oraz „Wciąż się na coś czeka”, ale też znane i lubiane, m.in. „Już szumią kasztany”, „Oczy tej małej” czy „O niebieskim, pachnącym groszku”. Kierownictwo muzyczne koncertu sprawuje Wojciech Borkowski, pianista, autor większości aranżacji, któremu towarzyszy grupa wybitnych muzyków: Marcin Olak, Bartłomiej Krauz, Maciej Szczyciński, Piotr Maślanka. Oglądanie ich w działaniu jest przyjemnością, ale słuchanie to już dzika rozkosz.

Sala Wrocławskiego Centrum Kongresowego w kompleksie Hali Stulecia wypełniona niewesołym elektoratem-jak artystka żartobliwie określa swoich odbiorców- słucha interpretacji utworów najmłodszych i tych starszych, ale nie tylko. Magda Umer, jak zawodowy konferansjer zapowiada piosenki, z należną atencją dla autorów słów i muzyki. Wspomina przyjaźń z ich twórcami, m.in. Agnieszką Osiecką, Jeremim Przyborą. Aplikuje zabawne opowieści o literackim karaoke w Teatrze Krystyny Jandy. Uśmiecham się do Państwa między piosenkami- mówi. To wszystko co mogę dla Państwa zrobić. Nawet oferuje pożyczenie wachlarza, gdyby ktoś miał potrzebę schłodzenia się. Zdumiona własnym sukcesem wychodzi bisować. Proponuje wspólne odśpiewanie, jedynej pozytywnej piosenki w jej repertuarze, „Jeszcze w zielone gramy”. Śpiewamy, nucimy, klaszczemy...

Nie będzie łatwo Magdzie Umer zejść ze sceny przy owacjach na stojąco. W utworze z repertuaru Kabaretu Starszych Panów „Na całej połaci śnieg”- śpiewamy partię Wojciecha Mana. Zza kulis rozlega się mocny tenorowy głos muzyka z zespołu. Artystka zaprasza wrocławian do nagrania płyty- „Duety”. Ktoś na widowni kicha. Magda Umer uprzejme – na zdrowie – wplata w tekst śpiewanej właśnie piosenki. Ostatecznie postanawia uśpić nas piosenką „Już czas na sen”, serdecznie nas pozdrawia i obiecuje, że przyjedzie za rok, aby świętować 65 urodziny.

Będziemy czekać. Pani niewesoły elektorat i kilka osób z innej partii.

Opublikowany: 2014-07-07 16:50:00

foto: Julian Olearczyk