szukaj  |   kontakt

Andrzej Marczyński - Zamiast pożegnaniaMaciej Turkowski - PodwórzaDominika Barabas - Cień

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.

zobacz video:

strona główna » relacje z imprez » rok 2009 » FPI Lubawa 2009
II Festiwal Piosenki Innej - Lubawa 2009 - c.d.

Anna Idzikowska 309Swoją nagłą metamorfozą bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie Anna Idzikowska z Warszawy. Do tej pory widywałam na scenie jej drobną osóbkę ubraną na czarno, skrytą za gitarą, na której sobie akompaniowała. Jakież było moje zdziwienie kiedy wkroczyła na scenę w jaśniejszej sukience i w obstawie dwóch muzyków: Piotra Sowika (congi, cajon) oraz Marcina Będkowskiego (gitara akustyczna). Nowa jakość! Rytmy wygrywane przez Piotrka były miłym urozmaiceniem i nie pozostawiały obojętnym. Ania z samym mikrofonem i swoim dyskretnym acz wymownym ruchem scenicznym wyglądała niczym przysłowiowa ryba w wodzie. W takich oto okolicznościach usłyszeliśmy autorskie piosenki: „W płomieniu", „Od rana do wieczora
z herbatą", „Stary subiekt", „Nasza rozmowa", „Medea", „Kołysanka dla każdego". Cóż osobiście zalecam podtrzymanie kierunku zmian :-)

Michal Zuczkowski 672W kontekście rzucania nowego światła chciałabym jeszcze wspomnieć o trzech uczestnikach. Otóż, Michał Żuczkowski
z Góry, piszący własne piosenki, a także interpretujący muzycznie wiersze zaprzyjaźnionego poety Adama Bąkowskiego, coraz wyraźniej dojrzewa wykonawczo. Najczęściej wykonywa na różnych konkursach „Schizofrenia" tym razem brzmiała jakby już osiągnęła ostateczny kształt. Zdecydowanie było to najbardziej dopracowane jej wykonanie jakie słyszałam. Szczególnie urzekło mnie bardzo nastrojowe „Preludium dnia". Na recital zatytułowany „Kamyk w bucie" złożyły się ponadto utwory: „Mimochodem"
(sł. A. Bąkowski), „Miasteczko" (sł. A. Bąkowski), „Kamyk w bucie", „Nieznośni zakochani",„Zatrzęsienie czasu". Podsumowując - jest lepiej. Słychać postępy, ciekawe wstawki gitarowe... Wskazane byłoby jednak dalsze szlifowanie wokalu oraz rozważenie śpiewania w sposób mniej ekspresyjny, ale za to z ogromną korzyścią dla barwy głosu.

Anna Kossakowska 728To, że Anna Kossakowska z Torunia ma wyjątkowe serce do muzyki i gitary było słychać praktycznie odkąd pojawiła się na festiwalowych scenach. Jednak do tej pory podczas występów była bardzo skupiona, zdystansowana, tajemnicza... Tym razem wplotła w swój recital bardzo zgrabne zapowiedzi, dzięki którym wydała się o wiele bardziej spontaniczna i złapała lepszy kontakt z publicznością. W jej wykonaniu usłyszeliśmy autorskie: „Myśl po myśli", „Ballada o wyrokach", „Akacja", „Kołysanka Fifi", „Do jutra" oraz „Po cichu".

Tomasz Salej 15Ostatni promień wspomnianego nowego światła padł na Tomasza Saleja z Olsztyna, a konkretniej na jego piosenki. Kilkakrotnie przysłuchiwałam się jego występom konkursowym, ale dopiero tu rzeczywiście usłyszałam jego teksty. Okazało się, że Tomasz pisze ładnie, mądrze i dosadnie kiedy trzeba. Spodobało mi się. Na jego lubawski recital złożyły się: „Rubinowe światło", „Piękna", „Kolej", bardzo nastrojowe „Świeczki" (na dzwoneczku Ania Kossakowska), „Lubawa" (powstała na bieżąco piosenka o trwającym festiwalu), „Władca chmur", „Finlandia" oraz „Buty".

Kid Brown 796Pomijając 'świetlny' wątek szeroko eksploatowany w niniejszej relacji, muszę wspomnieć jeszcze o pewnym konkursowym zjawisku, a mianowicie o zespole Kid Brown z Ustronia. Tu zaprezentował nam się jako duet złożony z najistotniejszych członkiń grupy, czyli Jadwigi Kłapy (instrumenty klawiszowe, saksofon, śpiew, słowa, muzyka) i Anny Frączek (śpiew). Kid Brown istnieje od 2006 r., na co dzień gra w nieco większym składzie i ma na koncie ponad 100 koncertów w całej Polsce. Kid Brown 780Już na wstępie dziewczyny same zauważyły, że są trochę z innej bajki, ale dobrze trafiły, bo to w końcu z założenia Festiwal Piosenki Innej. Na pierwszy rzut oka widać, że grając i śpiewając świetnie się bawią, eksperymentują... Żeby jednak nie minąć się z prawdą trzeba stwierdzić, że teksty piosenek wymagałyby mniejszego lub większego dopracowania. W wykonaniu duetu usłyszeliśmy recital składający się z utworów: „Nowy dzień", „Cisza", „Mit", „Wiem, co muszę", „Ko-kap", „Liście", „Pozytywizm", „Kobieta". Jakoś podskórnie czuję, że o tych soulująco-funkująco-jazzujacych dziewczynach będzie jeszcze głośno...
Opublikowany: 2009-09-02 12:46:50
Strony:
Oceń ten artykuł
Średnia ocena: 4,09
Komentarze