szukaj  |   kontakt

Jacek Gutry - Tyci taci senŁukasz Jakubowski - Gminny TurniejJudyta Wenda - Wołanie

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


PATRONATY
TROMBITA 2018

YAPA 2018

Moja Wolności 2018

NieBajka Łukasza Majewskiego

"Podróż"


strona główna » relacje z imprez » rok 2016 » Fotorelacja: „Europejczycy” z klasą i szacunkiem dla słowa - koncert w ramach 37. PPA
„Europejczycy” z klasą i szacunkiem dla słowa - koncert w ramach 37. PPA

Klasycznie, poetyckie songi prezentowane z wykorzystaniem aktorskiego i wokalnego kunsztu. Wśród autorów piosenek: Jacques Brel, Josef Kosma, Charles Aznavour, Kurt Weill, Jaromir Nohavica. Wśród wykonawców: Beata Banasik, Maja Kleszcz, Magdalena Kumorek, Monika Węgiel, Jakub Blokesz, Mariusz Kiljan, Paweł Królikowski, Michał Staszczak, Tomasz Steńczyk, Piotr Tłustochowicz. Koncert „Europejczycy” w reżyserii i według scenariusza Bogusława Sobczuka miał wszystkie znamiona dobrego smaku i szacunku dla słowa. Było klasycznie, harmonicznie, z żartem i wzruszająco.

W czwartek, 19 maja 2016 roku, podczas 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we wrocławskim Imparcie zabrzmiały m.in. „Milord”, „Jesienne liście”, „Cyganeria”, „Jest fantastycznie”, „Ja wbity w kąt”. Dopełnieniem muzycznym nieprzeciętnych interpretacji piosenek z należną im maestrią zajął się Piotr Dziubek, kierownik muzyczny i aranżer. Nieprzeciętnie wzruszała m.in. Maja Kleszcz, Magdalena Kumorek i Paweł Królikowski, świetnie bawił Mariusz Kilian.

Reżyserem „Europejczyków” był Bogusław Sobczuk, jeden z ojców-prawodawców PPA i koneser aktorskiego śpiewania poezji. Dzięki niemu koncert nabrał wykwintnego charakteru i został osadzony w ciekawej narracji.

„Niektórzy obywatele państw Europy nie czekali, aż zjednoczą się one w formalny byt nazwany Unią Europejską i w sposób oczywisty uważali Stary Kontynent za ich wspólne własne miejsce. Byli to ludzie czynu, ludzie intelektu i ludzie talentu. W swoim czasie i w swoich dziedzinach kształtowali Europę – gospodarczą, intelektualną i kulturalną. Piosenkę europejską w jej nowoczesnym kształcie tworzyli na przestrzeni kilkudziesięciu lat minionego wieku jej artyści – poeci, kompozytorzy, piosenkarze. Nierzadko tworzyli ją z dala od miejsc, w których się urodzili, zmieniając miasta, państwa, a nawet ojczyzny. Nie były to azyle polityczne, czy losowo pojmowane emigracje: żyli i tworzyli tam, gdzie żyć im wypadło, a tworzyło się najskuteczniej. Jako artyści wiele dali nie tylko Europie, ale i całemu światu – Europejczycy.”

Koncert został przygotowany jako gala 49. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Dobrze, że wrocławianie mogli go zobaczyć podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

 

tekst: Dorota Olearczyk
foto: Julian Olearczyk